VABILO NA IZLET POREZEN (1630m)
Objavljeno: 13. april 2026
V soboto 18.4.2026 krenemo ob 8.30. uri izpred Spara proti Škofji loki in naprej do vasi Davča. V bližini lovske koče bomo parkirali ob poti in se podali na uro in 45 minutni vzpon na Porezen (530 vm), ki je najvišji in razgleden vrh Cerkljanskega hribovja.
Na vrhu so ostanki labirinta podzemnih rovov, ki povezujejo utrdbe na severni in vzhodni strani Porezna. Utrdbe so bile del italijanskega sistema utrdb z imenom Alpski zid (Vallo Alpino), ki so jih zgradili Italijani pred drugo svetovno vojno na mejnem območju s Kraljevino Jugoslavijo in pa
spomenik dogodkom 24. in 25. marca 1945, ko je v bitki z delom 14. SS policijskega polka padlo 36 članov Kosovelove brigade, Gorenjskega vojnega področja, Inženirsko-tehničnega bataljona XXXI. divizije in drugih partizanskih skupin, 145 (po nekaterih navedbah 106) pa jih je bilo zajetih in usmrčenih
Cesta oz. naša pot, nas sprva vodi ob robu razglednih travnatih senožeti, nato pa preide na levo stran grebena, skozi gozd, kjer se prične rahlo vzpenjati in nas hitro pripelje do večjega travnika.
Le nekaj korakov pred začetkom travnika bomo na levi strani opazili markiran kolovoz, ki preči manjši studenček in preide v strnjen gozd. Višje nas markacije s kolovoza usmerijo desno na strmo peš pot, ki se višje postopoma položi, nato pa se obrača vse bolj proti levi. Pot naprej preči večjo grapo, nato pa nas v zmernem vzponu pripelje iz gozda na pašnike pod Konjskim brdom (planina Medrce). Pot naprej se vzpne do opuščene bajte, za katero le ta zavije v desno in se za kratek čas povsem položi. Naprej pridemo do korita z vodo, pot pa se le nekaj korakov naprej razcepi na dva dela.
Nadaljujemo naravnost po markirani poti (levo pastirska koča 3 minute), ki se ponovno začne vzpenjati, tokrat čez vse bolj razgledna travnata pobočja. Po krajšem vzponu stopimo na slabšo gozdno cesto, kjer vzpon nadaljujemo po razgledni grebenski poti, ki se vzpenja vzporedno s cesto.
Pridemo direktno na vrh, nato pa se spustimo do koče, kjer bomo v miru pomalicali in se po potrebi nagradili z dobrotami iz kuhinje doma na Poreznu.
Za vsa dodatna vprašanja sem na voljo Darja darjagrad@gmail.com ali na telefonu 031 226 887

